KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11424263
*
nr 1142 4263
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Gouache, Ellis Wallin (1888-1972), Sydländskt bymotiv, 46x60
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 november 2017
kl 18:21:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/11 02:42:01
1
300 kr
2/11 19:05:03
2
500 kr
6/11 18:16:05
1
500 kr
6/11 18:16:05
2
500 kr (Budbetjänt)
6/11 18:16:22
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellis wallin gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländskt bymotiv täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Ellis Wallin
nr 1142 4263
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Gouache, Ellis Wallin (1888-1972), Sydländskt bymotiv, 46x60
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 november 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/11 02:42:01 | 1 | 300 kr |
2/11 19:05:03 | 2 | 500 kr |
6/11 18:16:05 | 1 | 500 kr |
6/11 18:16:05 | 2 | 500 kr (Budbetjänt) |
6/11 18:16:22 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Ellis Wallin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellis wallin gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländskt bymotiv täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14